Kuru Kayısı Faydaları

 Health Benefits of Dried Apricots

 

107644 natural dried

These berries are high in fiber healthy, rich in beta carotene, as well as a number of nutrients for health.

 Apricots are rich in vitamin A, which is a powerful antioxidant, prevents free radical damage in tissues and cells. Especially in the eyes and vision are very useful, such as free radicals can act in Qatar and macular degeneration and destruction of blood flow leading to the eye. “It is obvious that fruits rich in vitamin A, carrots are a better appearance.

The high fiber damask is very helpful for digestion, constipation, diverticulosis, and also the prevention of stomach cancer.

Although most fruits, apricots, part of the fruit such as apricots, benefits, and how much, if not more, than some of its biggest “cousins” are.

Not as juicy as other fruits, are excellent, if sliced dried apricots ​​and served with a salad, cereal, oatmeal, pancakes, etc., will add flavor to food without the “wet”.

 Dried apricots are healthy and in other areas, where fresh vegetables are not likely to help. The amount of the increase in calcium, iron and phosphorus in the scores, but also calories.

Apricots, especially in a dry, antioxidants that help prevent heart disease.

The stone contains a walnut, dried apricot, rich in protein and fat than others. It has a high content of reports laetrile (vitamin B17) to be very effective in preventing cancer. Laetrile cancer treatment uses high doses of vitamin B17 to reduce tumors.

Break the rocks, like little seeds, remove seeds and grinding. In salads, or mix with honey to easily integrate the system.

These cores were used to extract the oil, like almond oil to relieve muscular tension using a sedative antispasmodic. Helps heal wounds and expel worms and is a tonic for good health in general. Apricot oil is in the process and treated to eliminate any toxicity FFPA, ie free of hydrogen cyanide

This was the kernel, oil, flowers, leaves and fruits of apricots used since antiquity for medicinal purposes.

The seeds have a flavor a bit, “as apricot kernel, and are in fact related. They are often used in conjunction with almonds and candied fruit. A common mistake is the style of the button “Amaretti Sarronno” made with almonds, which is actually made from apricot seeds.

Anemia

A high iron content of apricots is good in the fight against anemia and contains small amounts of copper, helps the body absorb iron.

Prolonged consumption of large quantities of apricot was known for the production of hemoglobin, which makes it very useful to increase after the period, particularly in women with heavy flow.

 

Constipation

 Apricots contain pectin and cellulose, which acts as a mild laxative and helps in the treatment of constipation. Cellulose is an insoluble fiber which, in the chair, and pectin helps keep water, mud and soft.

Digestion

They eat apricots, before a meal stimulates digestion, because the alkaline to neutralize acids.

Fever

Apricots can help fever. Preparation of a liquid or dilute with a little honey “apricot and water. This relieves thirst, fever, quiet and clean the system and the addition of vitamins and minerals.

Skin

This time, with the leaves of apricot. Pass through a food processor or blender to get the juice, the juice is the burning of calm and tranquility, or itching caused by sunburn, eczema and scabies.

The flesh of the apricot is good for clearing acne skin problems and others, thanks to its high vitamin content. Apricot scrub, often contain.

The content of the apricot is rich in minerals which makes them useful for anemia, blood poisoning, asthma, bronchitis and tuberculosis.

You can also contribute to the risk of cancer of the larynx, pharynx, esophagus and lungs.

 Apricot helps destroy and expel worms, and it helps dissolve and remove gallstones.

The nutritional value of apricots are as follows:

Vitamins A, B, C, thiamine, calcium, carbohydrates, protein and phosphorus.

100 g apricots are about 50 calories.

 Dried apricots have a value much greater than the cost of food because the nutrients are concentrated. Only 5 kg of fresh apricots 1 kg dry. The high concentration of nutrients, beyond the fact that the number of calories can be increased. Dried apricots, with 12 iron, fiber-7, and five times more vitamin A multiplication

 

 

Dried Apricots,         Diced Apricots

 Apricots are an excellent source of iron and other nutrients. They can be consumed raw, canned, cooked, and dried, but dried apricots provide your body with the most benefits and the largest amount of iron. When apricots are dried, they lose their high water and sugar contents without losing their highly nutritious qualities. Just a handful of dried apricots can provide you with up to 35% of your daily iron intake. They make for an easy snack throughout the day, or chop them up to serve with other fruits or over a salad.

Dried fruits generally contains more fiber than the same-sized serving of their fresh counterparts. Fiber helps keep your digestive system running smoothly. Dried apricots, for example, contain 6.5 grams per cup, while fresh apricots contain just 3.1 grams. A cup of raisins contains 5.4 grams of fiber versus just 1.4 grams for seedless grapes. Fiber not only helps your digestive system. According to the Harvard School of Public Health, it helps prevent obesity, heart disease and some forms of cancer.

 

 

Benefits of Dried Apricots

Kayısı, Kuru Kayısının faydaları nelerdir?

meyvelerin faydaları tartışılmaz. hele bazıları var ki saydası saymakla bitmez. kayısı da bunlardan biri, Kayısı ve Kuru Kayısı nın faydaları nelerdir adlı bu yazımızda sizlere, yaz aylarının en renkli meyvesi kayısı, cilt güzelliğinin en doğal reçetesidir. Aynı zamanda birçok hastalığın en etkili ilacı olarak da görev yapmaktadır.

A, B, C, P vitaminlerini içinde barındıran kayısı, son zamanlarda özellikle bayanların çok ilgisini çekmiştir. Kurusu, tazesi, meyve suyu gibi oluşumlarının her biri cilde ve vücuda olumlu katkı sağlamaktadır. Vitamin ve mineral açısından zengin olan meyve;  yüksek dozda demir, kalsiyum, fosfor ve magnezyum barındırmaktadır.

Vücutta biriken zararlı maddeleri dışarı atmakta etkin olan meyve, aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu da cildinizin daha pürüzsüz ve sağlıklı olmasına katkı sağlamaktadır. Uzmanlar özellikle gelişme çağında olan çocukların, zihinsel ve bedensel gelişimi için mutlaka tüketmelerini önermektedir.

Kayısı, birçok hastalığa kalkan misyonu üstlenmektedir. Kayısının, reçeli, kompostosu, kurutulmuşu, meyve suyu, çekirdeği ve tazesini tüketmek mümkündür. Ve her bir oluşumun faydası farklıdır ve hastalık tedavilerinde kullanılmaktadır. Vücut yorgunluğunu sonlandıran ve zinde kalmayı sağlayan meyve, bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Zihin açıklığının yanı sıra sizi sakinleştirir ve stresinizi ortadan kaldırır. Bu mucizevî meyve, gelişme bozukluklarına iyi gelmektedir. Baş ağrısına bire bir etkili olan meyve, migren ağrılarını sonlandırabilmektedir. Dişlerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur ve çürüklere karşı korumaktadır. Kalp ve şeker hastalıklarına iyi gelmektedir.

Kayısı, kanserden koruyan ve özellikle cilt kanserine karşı önlem almanızı sağlayan kayısı, cinsel gücü de artırmaktadır. Kansızlığı önlemede ve tedavi etmekte başarılıdır. Mide ülserine ve hemoroit problemlere çözüm bulmaktadır. Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlık sorunundan kurtarır. Çocukların kemik ve kas gelişimine büyük fayda sağlar. Karaciğerin hasar gören yerlerinin tamirini yapar. Tansiyon ve kolesterol düşürmede etkilidir.

Her derde deva olan kayısı, aynı zamanda kilo problemi olan kişilere olumlu katkılar sağlıyor. Bu meyveyi tüketildiğinde tokluk hissi vereceğinden, çabuk acıkmayacak ve doğal yollardan sağlıklı bir şekilde kilo veriyor olacaksınız. Antioksidan içeren meyve, yaşlanmayı geciktirir ve yüz kırışıklarını engeller.

Gece görme problemi olan yani gece körlüğü sorunu yaşayan kişilere yararı dokunmaktadır. Cildi nemlendirir, korur, pürüzsüzleştirir ve yumuşatır.
Kayısı kürü ile mucizevî cilt güzelliği etkisine şahit olabilirsiniz. Tamamen doğal malzemeler ile evinizde yapabileceğiniz kürün faydalarını çok kısa sürede göreceksiniz.

Güzelleşmenin reçetesi:

4 taze kayısı ve 1 elma kabuğu ile pürüzsüz ve yumuşak bir cilde sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda cilt lekelerini temizleyebilirsiniz. Kayısının çekirdeğini çıkartınız ve ezerek püre kıvamına getiriniz. Ve elmanın kabuğu ile bu püreyi kısık ateşte pişiriniz. Krem haline gelen kürü soğutunuz.

Yüzünüze masaj yaparak uygulayınız ve boyun bölgenizi de bu karışımı sürmeyi unutmayınız. 15 dakika sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayınız ve farka tanık olunuz.

Kayısı Nasıl Kullanılır?  Kayısı kuru ya da taze olarak yenebileceği gibi reçeli ve kompostosu da yapılabilir. Ayrıca, Kayısı çekirdeği yağ elde etmek için kullanılır. Kayısının yaprakları da kullanılır. Kayısı kompostosu idrar söktürür ve kabızlığı giderir.

Kuru kayısı A, B ve C vitaminleri ve potasyum minerali açısında oldukça zengindir. Kayısının yemeklerden sonra yenmesi hazmı kolaylaştırmasını sağlar. Bunların dışında, kayısı cilt bakımı için maske yapılarak yüze sürülebilir.
İçeriğinde nemli Mineraller ve vitaminler bulunan kayısının özellikle insan vücudu için bir çok faydaları var.

Kuru Kayısının faydaları :

– Beynin düzenli çalışmasını sağlar, esi azaltır.

– Karaciğerde tahrip olan kısımların tamiri için faydalıdır.

– Kemiklerin daha düzgün ve sağlam olmasında önemli rolü vardır.

– Dişlerin daha sağlam olması için önemli bir besindir.

– Kan yapımını artırarak, kansızlığı engeller.

– Mide ve on iki parmak bağırsağı ülserinin oluşmasını önler.

– Ülserlerin iyileşmesinde de önemli rolü vardır.

– Böbreklerde taş oluşmasını azaltır.

- Üreme sistemi üstünde olumlu etkileri vardır, cinsel gücü artırır.

– Kansere karşı koruyucu bir etkisi vardır.

– Kalp kaslarını güçlendirir ve daha düzenli olarak çalışmasını sağlar.

– Bağırsakların düzenli çalışmasında etkilidir.

-Kayısı iyi bir betakaroten kaynağı olup,akciğer ve mide kanserlerinden koruyucu özelliğe sahiptir.

-Kayısı Yorgunluğu alır.

-Kayısı beslenme problemi olan yaşlıların potasyum eksikliğine bağlı depresyon sorunlarının

giderilmesinde de çok faydalıdır.

-Gırtlak iltihabına ve astıma iyi gelir.Astımda balgam söktürücü özelliğe sahiptir.

-Kabızlığa önlüyor.

-Gece körlüğünü önlüyor.

-Yaşlanmaya karşı vücudu korur.

Beyinin düzenli çalışmasını sağlar.

-Strese iyi gelir.
 

 

 

 

 

 

 

 

 Kuru Kayısının Faydaları

 Kuru kayısı, özellikle diyet yapanlara şeker krizi geldiğinde sağlıklı bir çözüm olarak tavsiye edilen kuru kayısı sadece şeker ihtiyacına karşı değil pek çok faydası ile sağlık için de kullanılabilir.

Kayısı kurutulurken besin değerleri kaybolmadan sadece suyu alınır. Yaklaşık 5 kilo taze kayısıdan 1 kilo kuru kayısı elde edilebilir. Bu nedenle diğer kurutulmuş meyvelere oranla kuru kayısıda çok daha fazla besleyici özellik bulunur. Kuru kayısının sağlığa faydaları hakkında bilgilere geçmeden önce küçük bir tavsiye verelim; taze kayısıdan daha yapışkan olan kuru kayısı diş yüzeylerine kolay yapıştığı için yedikten sonra dişlerinizi fırçalayın.

Kuru kayısı taze havuç, yeşil yapraklı sebzeler, patates ve kavun gibi beta-karoten yönünden zengindir. Ayrıca potasyum, lif, demir, kalsiyum, silisyum, fosfor gibi mineralleri ve A ve C vitaminini kuru kayısıdan alabilirsiniz.

Hangi Renk Kuru Kayısı Daha İyi?

Biz daha çok sarıya yakın turuncu renkli kuru kayısı görsek de pek çok farklı renkte kuru kayısı bulmak mümkün. Turuncu renkli kayısılarda rengi koruması ve oksidasyona uğramaması için kükürt dioksit kullanılmaktadır. Kükürt dioksit olmadan kurutulan kayısılar ise doğal kahverenginde bulunabilir.

Kuru Kayısının Faydaları

Kabızlık: İçeriğindeki selüloz ve pektik hafif etkili bir müshil olarak kabızlık tedavisinde kullanılabilir. Kronik kabızlık şikayetiniz varsa günde 8-10 organik kuru kayısı yiyerek bu sorunu hafifletebilirsiniz.

Hazımsızlık: Yemeklerden önce yenecek 2-3 kuru kayısı hazımsızlığı çözebilir. Burada dikkat edilmesi gereken yemekten önce çok fazla yiyerek iştahı kapatmamak.

Anemi: Kırmızı kan hücresi seviyesinin düşük olması sonucu ortaya çıkan anemi demir eksikliğine neden olur. Demir içeriği yüksek olan kuru kayısı ise anemi tedavisinde destekleyici ürün olarak kullanılabilir.

Ateşli Hastalıklar: Kayısı suyu ve bal ateşli hastalıklar sırasında vücudun ısısını düşürmeye yardımcı olur. İçerdiği vitamin ile mide, karaciğer, kalp ve sinirlere hastalık esnasında destek sağlar.

Cilt Hastalıkları: Kayısı yapraklarını egzama, güneş yanığı ve uyuz tedavisinde kullanabilirsiniz. Soğuk nedeniyle tahriş olan cilde de iyi geldiği bilinmektedir.

Yağ Depolanmasını Önlemek: Düşük kalorisi ve yağ içeriği ile neredeyse her diyet listesinde kullanılmaktadır. Düzenli olarak kuru kayısı tüketerek açlığınızı bastırabilir ve vücudunuz için gereken vitamin ve mineralleri bu az kalorili besinden alabilirsiniz.

Kayısı seçerken yüzeyinin yumuşak, dolgun ve sert olmasına dikkat edin. Rengi turuncuya çalan sarı olmalıdır. Olgun kayısının tatlı bir kokusu vardır.

Kuru Kayısının Besin Değerleri

Turuncu, şeker ilave edilmiş 100 gram kuru kayısının besin değerleri ise şöyle;

 

 

 

Dried apricot contains Vitamin A, which helps to prevent skin problems like acne, promotes growth, strengthens sight, prevents against diabetes, and strengthens immune system. Dried apricot contains iron, which is a crucial mineral especially during pregnancy. Iron promotes the flow of oxygen throughout the body and production of red blood cells. Apricot contains potassium, which plays an important role in muscle contraction and helps heart muscles and nerves function properly. Apricot, as a fiber-rich fruit, provides that the blood sugar will increase more slowly. Apart from that, it helps to prevent constipation and certain types of cancer. As the intake of fiber increases, rate of coronary heart disease and heart disease death rate drop. Therefore, fiber-rich apricot helps to prevent these.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>